گروه کوه نوردی استقلال | کوهسار جوپار
5
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-5,single-format-standard,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-11.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1,vc_responsive

کوهسار جوپار

کوهسار جوپار

معرفی منطقه:

کوهسار جوپار در جنوب شهر ماهان بر شهر جوپار سایه افکنده است. این کوه سرافراز ازغرب تا شرق چکادهای زیر را در بر گرفته است: کیل جلال ، تل خاکی ، سه شاخ بزرگ ، کیش ۳ و ۲ و۱ ، سه شاخ کوچک ، برج سه شاخ ، مادر و فرزند ، بلوچی ، آقایی و سیدی. تاف سپید نیز به سان عاشقی کم رو، خارج از خط الراس بر جوپار می نگرد . بلندترین قلل جوپار عبارتند از سه شاخ بزرگ به ارتفاع ۴۱۳۷ متر و بلوچی به ارتفاع ۴۱۳۰ متر.

جوپار يكي از زیباترین و در عین حال سرکش ترین کوهساران ایران است. ميتوان گفت این رشته کوه به همراه علم کوه و تخت سلیمان از كوههاي فني ایران به شمار می‌آیند. دیواره های بلند، دهلیزها ، مسیرهای مشرف به پرتگاه و . . . صعود به جوپار را، به ویژه در فصل زمستان، در زمره مشکل‌ترین صعودها قرار داده است.

وجود بیدستان‌های سرسبز، چشمه‌ها و قنات‌های پرآب و تک درخت‌های تنومند، زیبایی خاصی به این كوه بخشیده است. هر چند خشک دستی آسمان در سالیان اخیر، ماندگاری برف بر قامت نستوه این کوه را کمتر از پیش کرده است.

جوپار رستنگاه گیاهان دارویی فراوانی از قبیل آلاله، آویشن، مرزن جوش، خارشتر و گل سرسبد سوغات های کرمان زیره سیاه است.

نکات قابل توجه برای صعود قلل جوپار:

۱ – مدت اجرای برنامه کلا بستگی زیادی دارد به نیروی افراد، فنی بودن، وقت‌شناسی و تعداد آنها .

۲ – کوه‌های جوپار بر خلاف نوشته‌های پیشین از نظر وجود جانوران و حیوانات خطرناک نیست و فقط بز کوهی و احیانا مار وجود دارد، پلنگ هم قبلا وجود داشته که شکارچیان نسل آنها را بر چیده‌اند .

۳ – دامداران منطقه و چوپان‌ها به علت صعب‌العبور بودن منطقه فقط بزها را برای چرا به جوپار می‌آورند .

۴- یکی از گیاهان مهم این کوه آنغوزه است که منبع درآمدی برای اهالی است .

۵ – عمده محصولات کشاورزی در دامنه‌ها و اطراف این کوهها گندم است. نوع سنگها همه از سنگ‌های آهکی است و دربعضی قسمت‌ها سنگ‌های جوشی نیز مشاهده می‌شود .

۵ – یک نکته‌ی مهم دیگر این که وجود وسایل فنی (طناب، کارابین و احيانا میخ و چکش) ضروریست .

در تاريخ ۱۸ اردیبهشت ۹۵ راس ساعت ۲:۱۵ بعد از ظهر به همراه حدود ۱۰ نفر از همنوردان از ميدان ابواكلام شیراز با يك دستگاه ميني‌بوس دربست راهي گشتيم و بعد از چند توقف كوتاه در مسير به ابتداي مسير خاكي رسيديم كه تقريبا ۲۰ دقيقه اين مسير بطول انجاميد و به دليل اينكه در پاره اي نقاط جاده خاكي سنگلاخي بود مجبور شديم پياده شويم تا خودرو فشار كمتري را متحمل شود و در نهايت ساعت ۱۱:۳۰ شب به محل شب ماني رسيديم. مدت ۲۰ دقيقه صرف خوردن شام و پيچيدن كوله‌ها شد و چون هوا مناسب بود بدون بر پا كردن چادر در كيسه خواب به استراحت پرداختيم.
روز بعد ساعت ۵:۱۰ صبح حركت خود را شروع نموديم و پس از گذشتن از مسير تنگه در نيمه راه به جوي آب رسيديم كه از ذوب برفهاي روي قله ها جاري بود. در نيمه راه به دليل بافت شني مسير رود در زمين فرو ميرفتیم. كمي بعد در ساعت ۷:۱۰ در زير گذر رجب صبحانه صرف شد و سرپرست برنامه به همراه مسئول فني اقدام به برپايي كارگاهي جهت حمايت بهتر افراد به منظور عبور از گذر رجب نمودند . در ادامه مسير از دره اي فرعي عبور كرده و در آن سوي دره با تراورسي كوتاه به خرپران ميرسيم و به دليل ديوره‌اي بودن دست به سنگ ميشويم و با استفاده از سيم بوكسل كه در اين منطقه نصب شده و با نصب حمايت‌هاي خود به سيم بوكسل از اين منطقه عبور نموده و كمي بعد به جانپناه مي رسيم با استراحتي بسيار كوتاه وسايل را در جانپناه گذاشته ساعت ۱۰ با كوله قله راهي قله شدیم.
ادامه صعود در مسيري پربرف و شيب تند به دره‌ی تنگی معروف به قيف مصيبت ميرسيم و به دليل ريزشي بودن سنگ‌ها و وجود برف در بسياری از مناطق قيف و شيب تند آن در نهايت ۳:۳۰ به بالاي قيف رسیدیم. مختصري زمان جهت خوردن نهار و استراحت و سپس دو نفر از بچه ها در محل مانده و چادري بر پا كردند و بقيه افراد از مسیری که بیشتر آن دست به سنگ بود به سمت قله راه افتادیم و در اخر با تراورس به سمت چپ از قسمت شني به پاي قله رسيده و كمي بعد ساعت ۶:۴۵ عصر به قله رسیدیم عكسهاي يادگاري را بر بالاي قله گرفتیم و فوراً مسير برگشت را از سر گرفتیم.
به دليل تاريك شدن هوا بوسيله هدلامپ تشخيص مسير درست از قسمت دست به سنگ گاهي به سختي صورت می‌گرفت و در نهايت ساعت ۹ به بالاي قيف رسیدیم. كمي تنقلات صرف شد و با همفكري مسئولين برنامه تصميم به فرود گرفته ميشود و با سرعتي مناسب نهايتا ساعت ۴۵/۲ بامداد روز بعد به جانپناه رسیدیم. (ذكر اين نكته خالی از لطف نیست که تعدادي از كوهنوردان كه بعد از ما به جان‌پناه رسيده بودند به دليل وجود كوله پشتي‌هاي ما در جانپناه در قسمت بيرون چادر زده و با نصب هد لامپ بر روي نوك باتون و استقرار بگونه‌اي كه در طول مسير فرود براي ما مشخص بود به گروه ما كمك نمودند كه لازم است از اين رفتار زيباي آنان تشكر نمود). به دليل خستگي افراد سريعا به استراحت پرداختيم و ساعت ۳۰/۶ از خواب بيدار و با صرف صبحانه اي مفصل ساعت ۷:۳۰ از جان پناه راهي گشتيم و با عبور از مسير خرپران بوسيله حمايت و طي مسير به بالاي گذر رجب رسيديم در اينجا افراد به وسيله طناب مسير را فرود ‌مدند و ادامه پيمايش، كه نهايتا ساعت ۱۱:۳۰ به ماشين رسيديم و راه برگشت را در پيش گرفتيم و درنهايت ۱۲ شب به شيراز رسيديم.
نکته‌ای که اشاره به آن ضروری است این است که به علت تأخیر در حرکت از شیراز در زمان‌بندی صعود به مشکل برخوردیم. گروه‌های صعود کننده توجه داشته باشند که برای صعود به قله جوپار باید زمان‌بندی را طوری تنظیم کنند که بعدازظهر به جان‌پناه رسیده باشند و صبح روز بعد هنگام طلوع به سمت قله راه بیفتند تا قبل از تاریکی هوا حداقل از تراورس خرپران عبور کرده باشند. در این‌ صورت می‌توانند بدون پایین آمدن از راهرو رجب از مسیر پاکوب دیگری از کنار آن گذر کرده و در اواسط دره قناقستان بدون هیچ مشکلی پایین بیایند.
افراد شركت كننده در برنامه : بانوان الهام صفايي و نجمه احسنی
آقايان : فرزاد فرهادي (سرپرست )، افشين هوشيار (مسئول فني)، جواد پاكپرور، محمد اميري، كرامت سرانديبي، سيد محمد صادق حجازي، مهدي اسلامي، شهاب فقيهي
گزارشگر: سيد محمد صادق حجازي